KONTAKT

Kosta Boda Art Hotel

Stora vägen 75
360 52 Kosta
Tel: +46 (0)478 348 30
info@kostabodaarthotel.se
GPS: 56,848920° 15,394700° (WGS84)

Reservation departments

Privat
+46 (0)478-348 35
bokningen@kostabodaarthotel.se

Grupp och konferens
+46 (0)478-348 34
konferens@kostabodaarthotel.se

Spareception
+46 (0)478-348 43
spa@kostabodaarthotel.se

Övriga kontaktuppgifter

Guest Relations & Event Manager
Anneli Ivarsson
Mobil: +46 (0) 723-83 66 25
anneli.ivarsson@kostabodaarthotel.se

HR Manager
Ann Callenholt
ann.callenholt@kostabodaarthotel.se
Tel: +46 (0)478-348 55

Front Office and Reservation Manager
Frida Hultqvist
frida.hultqvist@kostabodaarthotel.se
Tel: +46 (0)478-348 35

Head Chef (kökschef)
Andrew Lemon
andrew.lemon@kostabodaarthotel.se
Mobil: +46 (0)708-12 14 61

Food & Beverage Manager
Sara Karlsson
sara.karlsson@kostabodaarthotel.se
Mobil: +46 (0)76-00 666 14

Restaurant Manager – Brasserie by EDz
Mikaela Davoust
mikaela.davoust@kostabodaarthotel.se
Tel: 0478-348 50

Spa Manager
Pernilla Jansson
pernilla.jansson@kostabodaarthotel.se
Mobil: +46 (0)707-14 34 36

Housekeeping
Anna Blaszkiewicz
anna.blaszkiewicz@kostabodaarthotel.se
Mobil: +46 (0)769-48 48 51
Tel: +46 (0)478-348 47

Maintenance Manager
Roger Hultenius
roger.hultenius@kostabodaarthotel.se
Tel: +46 (0)478-348 48

tf. Hotel General Manager
Ulrica Olsson
ulrica.olsson@kostabodaarthotel.se
Tel: +46 (0)478-348 38

Financial Manager
Patrick Fransson 
patrick.fransson@kostabodaarthotel.se
Mobil: +46 (0)701-69 05 90

Trevligt att ni planerar att besöka oss. Visste ni att det är lätt att ta sig till Kosta?

Nedan kan ni läsa om hur ni tar er till Kosta Boda Art Hotel med tåg, flyg, bil och taxi.

Taxi förbokas med hotellets reception 0478-348 30.

Med tåg

Från Göteborg till Lessebo SJ Regionaltåg
3 h 8 min, direkt tåg.

Från Malmö till Lessebo Öresundståg
2 h 22 min, direkt tåg.

Från Stockholm till Alvesta SJ 3 h 6 min, byte i Alvesta till Lessebo  33 min, total restid
3 h 49 min.

Avstånd Lessebo till Kosta, Kosta Boda Art Hotel:
15 km med taxi 14 min.

Med flyg

Från Kalmar – KLR Kalmar-Öland Airport till Kosta
1 h (7 mil).

Från Växjö – VXO – Småland Airport till Kosta
45 min (5 mil).

Från Kastrup – CPH – Copenhagen Airport till Kosta
3 h (27 mil).

Med bil

Hotellets gpskoordinater är 56.849082, 15.394528.
I kartan ovan kan ni fylla i avresort för en vägbeskrivning.

Avståndstabell:
Stockholm – Kosta
41 mil – 4 h 42 min

Jönköping – Kosta
15 mil – 1 h 56 min

Lund – Kosta
22 mil – 2 h 42 min

Halmstad – Kosta
18 mil – 2 h 24 min

Genom att fortsätta använda denna webbplats godkänner du användandet av kakor. För mer information

Dina kakinställningar för denna webbplats är satt till "tillåt kakor" för att ge dig den bästa upplevelsen. Om du fortsätter använda webbplatsen utan att ändra dina inställningar för kakor eller om du klickar "Acceptera" nedan så samtycker du till detta.

Stäng